سفر ۱۶۰۰۰ کیلومتری روبات اقیانوس پیما
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٧  کلمات کلیدی:

شاید مریخ نورد کنجکاوی در حال حاضر مشهورترین روبات دنیا باشد که در حال انجام وظیفه است. اما یک روبات دیگر هم روی اقیانوس ها مشغول شکستن رکوردهای جدید است.


روبات Papa Mau توانسته حدود ۱۶۰۰۰ کیلومتر را شنا کند و از سانفرانسیسکو خودش را به استرالیا برساند. نکته قابل توجه اینجا است که این روبات انرژی مورد نیازش را تنها از امواج دریا و انرژی خورشیدی تامین کرده است!


شرکت سازنده این روبات که Liquid Robotics نام دارد. این شرکت یک استارت‌آپ در دره سیلیکون است و می گوید این روبات سرانجام توانسته پس از حدود یک سال سفرش را به پایان برساند. هرچند دردسرهای زیادی را تا رسیدن به مقصد متحمل شده است. از طوفان ها و آب و هوای بد گرفته تا روزهای ابری که اجازه شارژ به روبات نمی داده است.


شرکت سازنده مشغول ساخت مجموعه متنوعی از این روبات ها است و چند روبات دیگر این شرکت نیز هم اکنون مشغول انجام ماموریت در نقاط مختلف دنیا هستند. آنها توسط دانشمندان آب و هوا، محیط زیست، شرکت های نفتی و مجموعه های نظامی مورد استفاده قرار می گیرند. این شرکت روبات هایش را به فروش می رساند یا اینکه می توان روبات را برای انجام کارهای تحقیقاتی اجاره کرد.

 

 

منبع:www.narenji.ir